• ارومیه کیلومتر ۵ جاده فرودگاه، شرکت ایران‌پاش

تفاوت پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن در دو نوع زیر موجود است که عبارت هستند از:

پلی اتیلن (PE) یکی از مهم‌ترین پلیمرها در صنعت پلاستیک است که به دلیل خواص متنوع و مقاومت زیاد به فشار، انعطاف‌پذیری، خواص عایقی و بازدهی بالا، در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. پلی اتیلن به دو نوع سبک و سنگین تقسیم می‌شود که هر یک دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود هستند. شرکت ایرانپاش تولیدکننده محصولات پلی اتیلن است. انواع مخزن آب پلی اتیلن ، تجهیزات صنعتی و تجهیزات کشاورزی ، وان ها ، خانه های پیش ساخته ، تجهیزات شیلاتی دریایی و... از جنس پلی اتیلن توسط این شرکت ساخته میشوند.

 

 

تفاوت پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین

 

 

پلی اتیلن با چگالی بالا   (HDPE)

 

پلی اتیلن سنگین (HDPE) دارای چگالی بالاتری است و به دلیل مقاومت بالا به فشار، ضربه و انحنای کمتر، برای استفاده در لوله‌های فلزی، حفاظت لوله و فلنج، بسته‌بندی مواد شیمیایی، عایق هیدرولیک و پنوماتیک، و خودروها مناسب است. همچنین، این نوع پلی اتیلن به دلیل مقاومت خود در برابر اشعه‌های ماوراء بنفش و خوردگی، برای تولید محصولاتی مانند صندلی‌های باغ، ظروف برای ذخیره‌سازی گاز و سوخت، و محافظ جایگاه‌های پارکینگ استفاده می‌شود.

علاوه بر آن در تنوع شفاف تا غیرشفاف وجود دارد .و از مقاومت شیمیایی بسیار خوبی نیز برخوردار است. محصولاتی که از این پلی اتیلن ساخته می‌شوند. عبارتند از: تجهیزات و لوازم آشپزخانه، اسباب بازی، مبل، ظروف بسته بندی سفت، سازه‌های فضای آزاد و لوله .

 

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)

 

 این نوع پلاستیک رنگ شفافی دارد و یا در بازار به صورت رنگی وجود دارد.  ضمن این که دارای قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت شیمیایی خوبی است؛ همچنین دارای خاصیت ضد آب است. برای تولید طیف گسترده ای از محصولات مانند قطعات قالب تزریق، کیسه های بسته بندی مواد غذایی، مواد بسته بندی انعطاف پذیر از آن استفاده می‌کنند.

پلی اتیلن سبک (LDPE) دارای چگالی کمتری از پلی اتیلن سنگین (HDPE) است. این پلیمر به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و قابلیت پردازش آسان با استفاده از تکنولوژی‌های صنعتی، برای تولید لوازم آرایشی، بطری‌های نوشابه و پوشاک استفاده می‌شود. همچنین، این نوع پلی اتیلن برای بسته‌بندی محصولات کشاورزی هم استفاده می‌شود.

 

پلی اتیلن سبک و سنگین چه تفاوتی با هم دارند؟

 

چنان چه بخواهیم تفاوت پلی اتیلن سبک و سنگین را بیان کنیم، باید گفت که محصولات و بسته بندی‌های نایلونی همان پلی اتیلن با چگالی کم LDPE است و محصولات و بسته بندی‌های نایلکسی همان پلی اتیلن با چگالی بالا  HDPE  است .

محصولات پلی اتیلنی سبک و سنگین در حال حاضر از کاربرد وسیع و گسترده‌ای برخوردار هستند در نتیجه به عنوان یکی از اساسی‌ترین محصولات پایه و تامین کننده شناخته می‌شوند.

اگرچه LDPE  و HDPE از برخی خواص و ویژگی های مشابه برخوردار هستند. ترکیبات داخلی آن ها کاملاً با یکدیگر تفاوت دارد. در اصل در  LDPEنجیره های پلیمری که باعث شکل دهی هر دو ماده می‌شوند، از آن منشعب می‌شوند، در حالی که در HDPEاین گونه نیست. و پلیمرها بیشتر دارای ساختار بلوری هستند. در نتیجه این تفاوت در شکل دهی پلیمرها باعث ایجاد خصوصیات متمایز در هر ماده می‌گردد.

 

ما در مقاله " پلی اتیلن چیست " توضیح دقیقی در مورد پلی اتیلن داده ایم. این مقاله را مطالعه کنید.

 

تفاوت در خصوصیات فیزیکی

 

LDPE  که همان پلی اتیلن سبک است. نسبت به پلی اتیلن سنگین نرم تر است. و از دیگر تفاوت پلی اتیلن سبک و سنگین است.و از قابلیت انعطاف پذیری بیشتری برخوردار می‌باشد. علاوه بر آن شفافیت بیشتری دارد و نقطه ذوب آن پایین تر است. همچنین ممکن است در مقایسه با پلی اتیلن سنگین زودتر دچار ترک خوردگی شود.

این در حالی است که پلی اتیلن سنگین علاوه بر سخت بودن از دوام بالاتری برخوردار می‌باشد.و همچنین دارای مقاومت شیمیایی بیشتری است. به دلیل برخوردار از نقطه ذوب بالاتر قادر است در دمای بالاتر از LDPE از خود مقاومت نشان دهد. همچنین ساختار کریستالی شکلی دارد که به مقاومت و تیرگی بیشتر آن کمک می‌کند.

هر دو این مواد از قابلیت بازیافت برخوردار هستند و با یکدیگر تفاوتی ندارند. اما در خصوص نحوه تولید نیز تفاوت هایی وجود دارد به عنوان مثال HDPE  از طریق گرم شدن نفت در دمای بسیار بالا به وجود می‌آید. این فرآیند سبب آزادسازی مونومرهای گاز اتیلن شده و سپس پس از ترکیب آن ها با یکدیگر، زنجیره های پلیمری تشکیل می‌گردد. اما LDPE از طریق فشرده سازی گاز مونومر اتیلن در یک راکتور اتوکلاو یا لوله‌ای به منظور تسهیل در روند پلیمریزاسیون به‌دست می‌آید. همچنین نیروهای جذب بین مولکول‌های پلیمر در HDPE  زیاد هستند که در پلی اتیلن سبک به این صورت نیست.

 

تفاوت پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین

 

جمع بندی درباره تفاوت پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین

 

هر یک از این نوع پلی اتیلن‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص خود، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، پلی اتیلن سبک به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و ویژگی‌های بسته‌بندی، برای تولید قطعات لاستیکی، پوشش‌های بسته‌بندی، کیسه‌های خرید، و لوازم آرایشی استفاده می‌شود. همچنین، پلی اتیلن سنگین به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، فشار، و حرارت، برای تولید قطعات خودرو، لوله‌های گاز، محافظ راه‌ها، و جعبه‌های ذخیره‌سازی استفاده می‌شود.

در نتیجه، پلی اتیلن سبک و سنگین هر یک دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

در این مطلب سعی کردیم شما را با تفاوت پلی اتیلن سبک و سنگین آشنا سازیم. این دو ماده تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که سبب تمایزشان از هم شده است. از همراهی شما عزیزان ممنون هستیم امیدواریم این مطلب برای شما مفید و موثر واقع شود.

 
 
 
 
 
 
 

1 نظرات

ثبت نظر